Три вида стом:
- колостома;
- ілеостома;
- уростома.
Колостома
У ході операції з накладенням колостоми на передню черевну стінку виводиться частина товстої кишки. Колостому зазвичай накладають у лівій частині живота. При колостомі кишкове відділення зазвичай оформлене, а оскільки стома не має замикального апарату для контролю дефекації, його потрібно збирати за допомогою калоприймача.
Існує два види колостом: одноствольна (кінцева) колостома та петлева (двоствольна) колостома.
Одноствольна (кінцева) колостома
При видаленні частини товстої кишки (ободової кишки) і прямої кишки, частина товстої кишки, що залишилася, виводиться на передню черевну стінку і формується колостома. Одноствольна колостома може бути тимчасовою або постійною. Тимчасова колостома виводиться, коли уражена частина кишки видалена, а частина кишки, що залишилася, тимчасово відключається від процесу травлення до тих пір, поки безперервність кишки буде відновлена. Постійну колостому накладають у тих випадках, коли відновлення безперервності кишечника неможливе або пов'язане з великим ризиком.
Петлева колостома
При формуванні петлевої колостоми петлю виведеної товстої кишки утримують на передній черевній стінці за допомогою стрижня для стоми. Потім на петлі кишки роблять розріз, а краї двох сформованих стволів кишки підшивають до шкіри. Таким чином, при петлевій стомі два стволи кишки виведені в один отвір на передній черевній стінці і знаходяться в безпосередній близькості один до одного. Петльова колостома зазвичай є тимчасовою і виводиться екстрених ситуаціях. Вона також накладається для захисту анастомозу.
Ілеостома
У ході операції з накладенням ілеостоми на передню черевну стінку виводиться частина тонкої (клубової) кишки. Ілеостома накладається при ураженні або видаленні більшої частини товстої кишки, вона, як правило, знаходиться на передній черевній стінці праворуч.
Кишкові відилення при ілеостомі рідкі, а оскільки у стоми немає м'язів для контролю дефекації, виділення потрібно збирати в калоприймач.
Існує два види ілеостом:

Одноствольна (кінцева) ілеостома
Одноствольну (кінцеву) ілеостому накладають при видаленні або відключенні від процесу травлення більшої частини товстої (ободової) кишки, тоді тонка (клубова) кишка виводиться на передню черевну стінку і формується ілеостома.
Одноствольна (кінцева) ілеостома може бути тимчасовою або постійною.
Тимчасова ілеостома виводиться, коли уражена частина кишечника видалена, а частина кишки, що залишилася, тимчасово відключається від процесу травлення до тих пір, поки безперервність кишечника буде відновлена. Постійну ілеостому накладають у тих випадках, коли відновлення безперервності кишечника неможливе або пов'язане з великим ризиком.
|

Петльова ілеостома
При формуванні петлевої ілеостоми петлю виведеної тонкої (клубової) кишки утримують на передній черевній стінці за допомогою стрижня для стоми. На петлі кишки роблять розріз, а краї двох сформованих стволів кишки підшивають до шкіри. Таким чином, при петлевій ілеостомі два стволи кишки виведені в один отвір на передній черевній стінці і знаходяться в безпосередній близькості один до одного. Петльова ілеостома є тимчасовою і виводиться для захисту анастомозу. Тимчасову ілеостому ліквідують у процесі наступного етапу хірургічного лікування, у якому безперервність кишечника буде відновлено.
|
Уростома
При пошкодженні або деяких захворюваннях сечового міхура сеча не може виходити з організму нормально, тому потрібне штучне відведення сечі. Одним із способів відведення сечі є уростома або так званий ілеокондуїт по Брікеру.
Виділяється невелика ділянка тонкої (клубової) кишки, з якої формується ілеокондуїт (перехідник). Один кінець кондуїту вшивається наглухо. Інший, відкритий, кінець виводиться на передню черевну стінку праворуч і формується уростома. Сечоводи відокремлюються від сечового міхура і пришиваються в ілеокондуїт. Сечовий міхур видаляється. При уростомі відбувається постійний неконтрольований відтік сечі, і оскільки ілеокондуїт занадто малий і не може служити резервуаром для сечі, а також не має замикального апарату, що контролює сечовипускання, для збору сечі з уростоми необхідні уроприймачі.
|